POLİKİSTİK OVER SENDROMU

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

PCOS POLİKİSTİK OVER SENDROMU DEMEKTİR. HORMON BOZUKLUĞU TİPLERİNDEN BİRİSİ  OLUP ÜREME ÇAĞINDAKİ HASTALARDA SIKLIKLA GÖRÜLMEKTEDİR. EN ERKEN 20 YAŞINDA BAŞLAYIP 45 YAŞA KADAR BAŞLAYABİLMEKTEDİR.  KIZLARDA PUBERTE (ERGENLİK) ÇAĞINDA BİLE TEŞHİS EDİLEBİLMEKTEDİR. BU HASTALIKTA HER 10 KADINDAN 1 İ’İ ETKİLENMEKTEDİR.

PCOS ÇOK SIK OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. TEDAVİ EDİLEBİLMEKTE VE İNFERTİLİTE VE AĞRILI ADET GÖRMEYE NEDEN OLABİLMEKTEDİR. PCOS DA HORMONAL DENGESİZLİK OVERLERDE MAJOR PROBLEMLERE YOL AÇABİLMEKTEDİR. OVERLER GEBELİK OLUŞUMU İÇİN YUMURTA ÜRETİMİN SAĞLAR. POLİKİSTİK OVERLİ HASTALARDA NORMAL YUMURTA GELİŞİMİ OLMAZ BUDA KADINDA PROBLEMLERE YOL AÇAR.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN 4 TİPİ MEVCUTTUR. HEPSİ KADINLARDA FARKLI ETKİLERE SAHİPTİR AMA ÇOĞU HASTADA AYNI ŞİKAYETLER OLUP AYNI TEDAVİ UYGULANIR. PCOS’İN İLK TİPİ İNSÜLİN DİRENÇLİ POLİKİSTİK OVER SENDROMUDUR. BU PCOS GENELLİKLE ŞEKER, TRANS YAĞLAR, SİGARA İÇİMİ VE KİRLİLİK İLE İLİŞKİLİDİR. BU POLİKİSTİK OVER TİPİNDE OVERLERDE ÖSTROJEN YERİNE TESTOSTERON HORMONU ÜRETİLİR.BU TİP PCOS‘DAN KAÇINMAK İÇİN EN UYGUN YOL ŞEKER YEME VE İÇMEYİ BIRAKMAKTIR. AZ MİKTARDA ŞEKER VÜCUT İÇİN SAĞLIKLI OLABİLİR AMA FAZLA MİKTARDA ALIM BU POLİKİSTİK OVER TİPİNE YOL AÇABİLİR. DOKTORLAR 6 İLA 9 AY İNOZİTOL ALINIMINI TAVSİYE EDEBİLİR.

DİĞER BİR PCOS TİPİ DOĞUM KONTROL HAPININ İNDÜKLEDİĞİ PCOS. BU EN ÇOK GÖRÜLEN TİPİ OLUP GENELLİKLE DOĞUM KONTROL HAPI ALAN HASTALARDA GÖRÜLMEKTEDİR.  DOĞUM KONTROL HAPLARI KADINLARDA OVULASYONU ÖNLEMEKTEDİR. BU ETKİLER HASTA İLAÇ KULLANIMINI BIRAKTIKTAN SONRA BİR SÜRE DAHA DEVAM EDEBİLMEKTEDİR. ÇOĞU KADINDA DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIMINI BIRAKILMASINI TAKİBEN UZUN SÜRE OVULASYON  OLMAYABİLİR. KAN TESTİ İSTEDİĞİNDE LH DÜZEYİNDE YÜKSEKLİK TESPİT EDİLMEKTEDİR.

İNFLAMATUVAR PCOS VÜCUTTA İNFLAMASYON NETİCESİNDE ORTAYA ÇIKMAKTADIR. BU İNFLAMASYON OVERLERDE BAŞLAMAKTA  AMA VÜCUTTA DİĞER BÖLGELERDE DE OLUŞABİLMEKTEDİR. KADINLARDA DENGESİZ HORMON ÜRETİMİ OLDUĞUNDA ANDROJEN ÜRETİMİ OLUP PCOS BAŞLAYABİLİR. İNFLAMASYONU BİR KAÇ FAKTÖR BAŞLATABİLMEKTEDİR. STRESS,İNFLAMATUVAR DİYETLER VE TOKSİNLER BU PCOS TİPİNE YOL AÇAN İNFLAMASYONA NEDEN OLABİLMEKTEDİR. GENELLİKLE BU PCOS TİPİNDE GLUTEN İNTOLERANSI TEŞHİS EDİLEBİLİR. BU PCOS TİPİNDE BAŞ AĞRISI, CİLT ALERJİLERİ VE ENFEKSİYON OLABİLİR. KAN TESTLERİ YAPILDIĞINDA VİTAMİN D EKSİKLİĞİ TESPİT EDİLEBİLİR. TESPİT EDİLDİĞİNDE MAGNEZYUM VE VİTAMİN İÇEREN TAKVİYE GIDALAR ÖNERİLEBİLİR.

GİZLİ TİP DENEN PCOS İSE 4. TİP OLUP  ,BU TİP PCOS DEN KURTULMAK TEDAVİ OLMAK OLDUKÇA KOLAYDIR. TEDAVİ YAKLAŞIK OLARAK 3 İLA 5 AYLIK BİR SÜREÇ ALMAKTA VE SIKLIKLA TROİD HASTALIĞI, İYOT EKSİKLİĞİ,VEJETERYAN DİET UYGULAYANLARDA VE SUNİ TATLANDIRICI VE ŞEKER KULLANAN HASTALARDA ORTAYA ÇIKMAKTADIR. VEJETERYAN DİYETLER DE ÇİNKO EKSİKLİĞİ OLDUĞUNDAN BU TİP PCOS SENDROMUNA YOL AÇAR. BU PCOS SENDROMU TİPİNDE YÜKSEK ORANDA ÇİNKO ALINDIĞINDA OVERLER EN İYİ FONKSİYON GÖSTERİRLER. BU PCOS TİPİNDE ÇOĞU DOKTOR DOĞAL TEDAVİLER ÖNERMEKTEDİRLER. DİYET DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK BU PCOS TİPİNDE EN KOLAY TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

POLİKİSTİK OVER HASTALIĞI TEŞHİS EDİLDİĞİNDE KADINLARI NELER BEKLEMEKTEDİR TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR BUNLAR İŞLENECEKTİR.

PCOS ‘A NE NEDEN OLMAKTADIR VE HASTANIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

POLİKİSTİK OVER SENDROMU ESKİDEN OLDUĞUNDAN DAHA SIK ORANDA GÖZLENMEKTEDİR. HASTALIĞIN NEDENLERİ AÇIKTIR ANCAKN BAZIVAKALARDA HASTALIĞA NEYİN NEDEN OLDUĞU BİLİNEMEMEKTEDİR.

ANDROJEN DENEN ERKEKLİK HORMONUN YÜKSEK OLMASI NEDEN OLABİLİR. BU HORMONLAR BAZEN ERKEKLİK HORMONU OLARAK ADLANDIRILMAKTADIR. KADINLARDA BU HORMONLAR DÜŞÜK MİKTARLARDA BULUNMAKTA ANCAK HORMON ORANLARI ARTTIĞINDA POLİKİSTİK OVER SENDROMU OLUŞABİLİR. BU ERKEKLİK HORMONLARI ERKEKLER DE SAÇ DÖKÜLMESİ GİBİ BİR ÇOK ŞEYİ KONTROL EDEBİLİR. YUMURTALIKLARDA HER ADET DÖNEMİNDE SALINACAK YUMURTALARIN SALINIMINI ENGELLEYEBİLİR. BU ANDROJENLER AKNE VE EKSTRA TÜYLENME ARTIŞINA NEDEN OLABİLİR. BU BULGULARA SAHİP OLAN HASTALAR DA POLİKİSTİK OVER SENDROMU OLABİLİR.

YÜKSEK ANDROJEN DÜZEYLERİ UVULASYON ESNASINDA BEYİN İLE OLAN İLETİŞİMİ BOZABİLİR. BU YUMURTALARIN SALINIMINI BOZABİLİR.EĞER KADIN BU DÖNEMDE GEBE KALMAK İSTERSE TÜM TABLO DEĞİŞİR. BU AYNI ZAMANDA YUMURTALIKLARDA KİST GELİŞİMİNE YOL AÇABİLİR .

PCOS UN DİĞER NEDENİ İSE YÜKSEK İNSÜLİN DÜZEYİ KAYNAKLIDIR. İNSÜLİN VÜCUTTA BESİNLERİN NASIL ENERJİYE DÖNÜŞECEĞİNİ BELİRLER.   BAZI HASTALARDA DİRENCİ OLUP HÜCRELER İNSÜLİNE CEVAP VERMEZ. BU DURUM VÜCUTTA DAHA FAZLA İNSÜLİN SALINMASINA YOL AÇAR. PCO ‘LU HASTALARDA VÜCUTTA DAHA FAZLA İNSÜLİN BULUNMAKTA VE DAHA FAZLA KİLO ALMAKTA VE OBEZİTE RİSKİ BULUNMAKTADIR. EĞER İNSÜLİN DİRENCİ DEVAM EDERSE İLERİ YAŞLARDA TİP 2 DİYABET GELİŞME RİSKİ ARTMAKTADIR.

GENETİK AYNI ZAMANDA PCOS SENDROMUNUN SIK NEDENİDİR. KADINLARIN GENETİK YAPISI PCOS SENDROMU AÇISINDAN OLDUKÇA SIK RASTLANAN TETİKLEYİCİ BİR FAKTÖRDÜR. ANNELERİND PCOS BULUNAN KADINLARD A% 25 DAHA SIKLIKLA POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS) TEŞHİS EDİLMEKTEDİR. GENLERİMİZİN SAĞLIK DURUMUMUZU BELİRLEMESİNDEN DOLAYI BU ŞİKAYETLERİ OLAN KADINLARA AİLE DE AYNI ŞİKAYETİ OLAN KADINLARIN OLUP OLMADIĞI SORULMALIDIR. BAZI YENİ YAPILAN GENETİK ÇALIŞMALARDA PCOS GELİŞİMİ AÇISINDAN BELİRLİ BİR GENİN ROL OYNAYABİLECEĞİ GÖSTERİLMİŞTİR. BU GELİŞMELER PCOS DA TEDAVİ AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK GELİŞMEDİR. FARKLI GENETİK TESTLER OLMASINA RAĞMEN BİR KAÇ GENİN POLİKİSTİK OVER SENDROMU İLE İLİŞKİLİ OLABİLECEĞİ BULUNMUŞTUR. DENND1A ADI VERİLEN GENDE ÇEŞİTLİLİK PCOS NEDENİ OLABİLMEKTEDİR. ARAŞTIRMACILARIN YENİ HEDEFİ ANNEDEN ÇOCUĞA BU GENİN GEÇİŞİNİ ENGELLEMEKTİR. GENLERİ MANÜPLE ETMEDE ÇEŞİTLİ YÖNTEMLER MEVCUTTUR. ANCAK BUGÜN İÇİN BUNUN YAPILIP YAPILAMAYACAĞI KESİN DEĞİLDİR.

HALEN PCOS UN KESİN TEDAVİSİ OLMAYIP HASTALIĞIN YENİLMESİNDE ÖNEMLİ BİR GELİŞMEDİR. DOKTORLAR DOĞRU YOLDA BÜYÜK BİR ADIM OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİRLER. DOKTORLAR SPESİFİK BİR GENİN DAĞILIMINI İNCELEMEKTEDİRLER.BU YENİ BİR TRAMA TESTİ OLABİLİR .GELECEK YILLARDA PCOS HASTALIĞINA YOL AÇABİLEN GENİ VE BU GENDEKİ MUTASYON VEYA DEĞİŞİKLİĞİ BULABİLECEKLERDİR.

PCOS SENDROMUNUN ÇOĞUNUN NEDENİ BİLİNMEMEKTEDİR. KADINLARIN POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN BULGULARININ NE OLDUĞUNU BİLMELERİ ÖNEMLİDİR. SAĞLIK DURUMLARINI TAKİP ETMELERİ İÇİN BU ŞİKAYETLERİN OLUP OLMADIĞINI KADINLAR TAKİP ETMELİDİRLER.EĞER BU KADINLARDA ÇOCUK İSTEĞİ MEVCUT İSE DAHA FARKLI TEDAVİ GEREKEBİLİR.

KADINLARDA POLKİSTİK OVER SENDROMU ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

ÇOĞU KADIN PCOS SENDROMLU OLDUĞUNU BİLMEMEKTEDİR.  ŞİKAYETLER GENELLİKLE ERGENLİK DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKMAKTAVE DAHA İLERİ YAŞLARDADA ORTAYA ÇIKABİLMEKTEDİR. BAZI ŞİKAYETLER GÖZDEN KAÇIP TESPİT EDİLEMEMEKTE . KADINLAR ADET GECİKMESİ DURUMUNDA İLK OLARAK GEBE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİRLER. BU ADET GECİKMESİ ŞİKAYETİ ÖZELLİKLE YIL İÇERSİNDE BİRDEN FAZLA OLUYORSA PCOS SENDROMU ŞİKAYETİDİR. BU ADET DÖNEMİNİN TAKİBİNİN ÖNEMİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ÇOĞU ÇOCUK İSTEYEN KADIN OVULASYON GÜNLERİNİ TAKİP ETMEKTE AMA GEBELİK DÜŞÜNMEYEN KADINLARDA DA TAKİP ÖNEMLİDİR.

EĞER KADINDA ADET GECİKİR  VE DÜZENİ BOZULUR  İSE BU YUMURTALIKLARDA KİST OLUŞUMUNA NEDEN OLUR. YUMURTALIK( OVERLER)DE KİST OLUŞUMU İNFERTİLİTE VE KANSER GELİŞME OLASILIĞINI ARTIRIR. AĞRILI ADET GÖRME YUMURTALIKLARDA KİSTLERE BAĞLI OLUŞABİLMEKTEDİR. AĞRILI ADET GÖRME YANINDA KADINLARDA YÜZ, SIRT ÜST KISMI VE GÖĞÜS BÖLGESİNDE KILLANMA ARTIŞI ŞİKAYETİ OLABİLİR. BAZI BÖLGELERDE İSE SAÇLARDA İNCELME BAŞLAYABİLİR. SON OLARAK KOLTUK ALTIVE BOYUN DERİ ÇIKINTILARI BAŞLAYABİLİR. TÜM BU BULGULAR PCOS ‘UN KESİN BULGULARINDANDIR.

BAZI KADINLARDA İSE DİĞER BULGULAR OLMAKTA VE BUNLARI ÇOK DİKKATE ALMAMAKTADIR. BU ŞİKAYETLER DUYGU DALGALANMALARI, ÇOĞU HASTA BUNLARI PREMENSTRÜEL SENDROM VE PSİKİATRİK PROBLEMLERE BAĞLAMAKTADIR.ÇOĞU KADIN VÜCUTLARINDA DÜŞÜNDÜKLERİNDEN DAHA FAZLA ŞEY GERÇEKLEŞTİĞİNİN FARKINA VARMAMAKTADIRLAR. PCOS DUYGU DEĞİŞİMLERİ OLABİLMEKTE AYNI ZAMANDA DEPRESYON VE ANKSİYETEDE BULUNMAKTADIR. EĞER DUYGU DALGALANMALARI DAHA DA KÖTÜLEŞİRSE PCOS UN BUNLARA YOL AÇIP AÇMADIĞINI TESPİT ETMEK İÇİN DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR.

PCOS’UN NEDEN OLDUĞU ŞİKAYETLERDEN BİRİSİDE PELVİK AĞRIDIR. AĞRI DEVAMLI DEĞİLDİR. ADET DÖNEMİNDE OLUŞMAKTA VE AŞIRI KANAMALARDA OLABİLMEKTEDİR.

BAŞ AĞRISI VE UYKU BOZUKLUKLARI POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA DİĞER ŞİKAYETLERDİR. BAŞ AĞRILARI GENELLİKLE HORMONLARDAKİ DEĞİŞİKLİKLERE BAĞLI OLARAK OLUŞUR VE EĞER KADINLARDA DAHA ÖNCEDEN HORMON BOZUKLUKLARI VARSA BU BAŞ AĞRILARINI DAHA DA ARTIRIR VE MİGRAN TİPİ BAŞ AĞRILARINA DÖNÜŞMESİNE YOL AÇABİLİR.PCOS YA BAĞLI UYKUSUZLUK VE DİĞER UYKU PROBLEMLERİ OLABİLMEKTEDİR. ÇOĞU DOKTOR PCOS 2NUN UYKU APNESİ İLE İLİŞKİLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR.

BU ŞİKAYETLER HAFİF OLABİLİR AMA DÜZENLİ OLARAK OLUYOR İSE CİDDİ OLARAL ELE ALINMALI VE DOKTORUNA MUTLAKA DANIŞMALIDIR.

MAALESEF PCOS KADINLAR BAZI SEMPTOMLARININ  PCOS YA BAĞLI OLDUĞUNU GÖRMEMEKTE VE BİLMEMEKTEDİR. BU BULGULAR SESSİZ BULGULARIDIR. PCOS DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA AZ TESPİT EDİLEBİLMEKTEDİR. YAKLAŞIK OLARAK KADINLARIN % 10 UNDA POLİKSİTİK OVER SENDROMU MEVCUTTUR. DOKTORLAR HASTALIĞI YANLIŞ TEŞHİS ETMEKTE VE BAŞKA BİR RAHATSIZLIK OLDUĞUNU SÖYLEMEKTEDİRLER. ÜREME ÇAĞINDAKİ KADINLARDA EN SIK RASTLANAN HORMON BOZUKLUĞU OLMASINDAN DOLAYI YANLIŞ TEŞHİS KONULABİLMEKTEDİR. BAZI KADINLARDA ÖMÜR BOYUNCA BU ŞİKAYETLER İLE YAŞAMAKTA TEŞHİS KONULAMAMAKTADIR.HER HASTADA ŞİKAYETLERİN DEĞİŞİK OLMASI NEDENİ İLE DOKTORLAR SESSİZ BULGULARI DA BİLMELİDİRLER.

ADET GECİKMELERİ EN SIK RASTLANAN BULGULARDANDIR. ADET GECİKMESİ OLAN POLİKİSTİK OVERLİ HASTALAR YANLIŞLIKLA GEBE OLDUĞUNU DÜŞÜNEBİLMEKTEDİRLER. KADINLAR İÇİN GEBELİK OLUŞUMUNDA  OVULASYON TEMEL FAKTÖRDÜR. DÜZENSİZ ADETLERDE POLİKİSTİK OVERLİ HASTALARDA SESSİZ BULGU OLABİLİR. STRESS VE KİLO ALIMINA BAĞLI OLARAK DA ADETLERDE GECİKME OLABİLMEKTEDİR.

KADINLARDA YAŞ ARTIŞI İLE BERABER YÜZ BÖLGESİNDE RASTGELE TÜYLENME OLABİLİR. ÇOĞU KADIN BUNUN 30’LU YAŞLARIN ORTALARI İLE 40’LI YAŞLARIN SONLARINDA NORMAL OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR. BU ŞİKAYET NORMAL OLAMYIP PCOS SENDROMUNUN SESSİZ BULGULARINDAN OLABİLİR. BU PCOS TA SIK RASTLANAN BİR BULGU OLUP KADINDA YÜZ BÖLGESİNDE TÜYLENMEDE KILLANMADA ARTIŞ OLUR. AYNI ZAMANDA GÖĞÜS VE SIRT BÖLGESİNDEDE TÜYLENME ARTIŞI OLABİLİR. GENELLİKLE GENETİK OLARAK KABUL EDİLİR ANCAK ANDROJEN ERKEKLİK HORMONLARININ FAZLALIĞINA BAĞLI OLARAK OLUŞABİLİR. BU DA PCOS HASTALARINDA OLMAKTADIR.  HİRSUTİZME  BAĞLI OLARAK BAZI KOMPLİKASYONLAR ORTAYA ÇIKABİLMEKTEDİR. KADINLAR AŞIRI TÜYLENMEYE BAĞLI OLARAK DUYGUSAL OLARAK YIKIM İÇİNDE OLABİLİR.

PCOS DA DİĞER BİR SESSİZ BULGU İSE AKNE VE DİĞER CİLT PROBLEMLERİDİR.ÇOĞU KADINDA PCOS TEŞHİSİ KONULA KADAR AKNE PROBLEMİ OLMAMIŞTIR. BAZI KADINLAR SADECE ADET BAŞLANGICINDA AKNE ALEVLENMESİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR. AMA PCOS DA AKNE HERHANGİ BİR ZAMANDA BAŞLAYABİLİR. CİLT KATLANTILARI (SKİN TAG) ÇAY ĞACI YAĞI KULLANIMI İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR.

UYKU APNESİ PCOS DA DİĞER BİR SESSİZ BULGUDUR. KİLO FAZLALIĞI,DUYGU DALGALANMALARI,KAN BASINCINDA YÜKSEKLİK  PCOS DA GÖRÜLDÜĞÜ İÇİN BUNUNLA İLİŞKİLİDİR. PCOS LU HASTALARDA KİLO FAZLALIĞI NEDENİ İLE SOLUNUM PROBLEMLERİ GELİŞMEKTEDİR.UYKU APNESİNİN DİĞER BİR NEDENİ İSE İNSÜLİN REZİSTANSIDIR. KADINLAR UYKU APNESİ OLDUĞUNU NASIL ANLARLAR? GENELLİKLE YÜKSEK SESLE HORLARLAR VE 8 SAAT UYKUYA RAĞMEN YORGUN OLARAK HİSSEDERLER.  UYKU APNESİ OLAN HASTALARDA DOKTORLAR ÇEŞİTLİ YÖNTEMLER İLE YARDIMCI OLURLAR.

İYİ BİR UYKU İÇİN MEDİTASYON EGZERSİZLERİ,YENİ UYKU DÜZENİ GELİŞTİRME ,YASTIK DEĞİŞTİRME YATMADAN ÖNCE MUZ YEME, RAHAT GİYECEKLER İLE UYUMA ÖNERİLEBİLİR.

DOKTORLAR KADINLARDA OVERLERDE  KİST TESPİT EDEBİLİR ,BU HASTAL ARDA AYNI ZAMANDA PCOS MEVCUT OLABİLİR. HER KADINDA OVER KİSTLERİ OLUŞABİLİR.HER ZAMAN TEHLİKELİ OLMAYIP BAZEN OVERLERDEN CERRAHİ OLARAK ÇIKARILMAYI GEREKTİREBİLİR. PCOS LU HASTALARIN ÇOĞUNDA OVER KİSTLERİ OLABİLİR. BU KİSTLER OLAN KADINLARDA OVULASYONU ENGELLEYİP GEBE KALAMAMANIN KISMİ NEDENİDİR.GENÇ KADINLAR DA BUKİSTLER DAH ASIKLIKLA OLUŞMAKTADIR. YAŞLI KADINLARDA DAHA AZ SIKLIKLA OLUŞMAKTADIR.

PCOS 2UN TÜM BULGULARINI BİLMEK ÖNEMLİDİR.TEŞHİS EDİLDİĞİNDE DOKTORUNUZ İLE KONUŞMALI DAHA SONRA NELERİN BEKLEDİĞİ ÖĞRENİLMELİDİR.

Mutlu KİLCİLER
Kadın Hastalıkları ve Doğum
www.mutlukilciler.com