HAFTA HAFTA GEBELİK

HAFTA HAFTA GEBELİK

GEBELİK 3 DÖNEME AYRILMAKTADIR. 3’ ER  AYLIK 3 DÖNEM OLARAK AYRILAN  HER BİR TRİMESTİR HEM BEBEK HEMDE ANNE AÇISINDAN ÖNEMLİ DÖNÜM  NOKTASIDIR.

1.TRİMESTİR : BEBEK İLK TRİMESTİRDE (1 İLA 12 HAFTA ARASINDA ) HIZLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜMEKTEDİR. FETUSUN BEYİN , SPİNAL KANAL  VE ORGANLARI GELİŞMEYE BAŞLAR. BEBEĞİN KALP ATIMLARIDA AYNI ZAMANDA DUYULMAYA BAŞLAMAKTADIR. İLK TRİMESTİRDE DÜŞÜK RİSKİ OLDUKÇA FAZLADIR. YAKLAŞIK OLARAK HER 10 GEBELİKTEN 1’İ DÜŞÜKLE SONLANMAKTADIR.  DÜŞÜKLERİN % 85’İ  İLK TRİMESTİRDE OLMAKTADIR. EĞER KANAMA VE AĞRI GİBİ DÜŞÜK ŞİKAYETLERİ YAŞIYOR İSENİZ DOKTORUNUZA MUTLAKA BAŞVURUNUZ.

2.TRİMESTİR: 13 HAFTA İLE 27. HAFTA ARASI OLARAK ADLANDIRILAN 2.TRİMESTİRDE ULTRASON İLE ANATOMİK OLARAK BEBEK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. BU DÖNEMDE ULTRASON BEBEĞİN VÜCUDUNDA HERHANGİ BİR GELİŞİMSEL ANOMALİ OLUP OLMADIĞINI TESPİT ETMEK İÇİN YAPILIR. AYNI ZAMANDA BEBEĞİN CİNSİYET TAYİNİDE YAPILABİLMEKTEDİR. BEBEĞİN HAREKETLERİ, TEKMELELERİ DE HİSSEDİLMEYE BAŞLAR. 23. HAFTADAN SONRA BEBEK DIŞ ORTAMDA YAŞAYABİLECEK GELİŞİME ULAŞMIŞ OLARAK KABUL EDİLİR. ANCAK YİNE DE BU HAFTALARDA DOĞAN BEBEKLERDE CİDDİ MEDİKAL PROBLEMLER OLUŞABİLMEKTEDİR.  BEBEK ANNE KARNINDA NE KADAR DAHA FAZLA KALABİLİRSE BEBEĞİN SAĞLIKLI OLMA İHTİMALİ ARTMAKTADIR.

3.TRİMESTİR: 28 İLE 40 HAFTA ARASI OLARAK ADLANDIRILAN 3.TRİMESTİRDE KİLO ALIMINDA BELİRGİN ARTIŞ OLUR. DAHA FAZLA YORGUNLUK HİSSİ OLABİLİR. BEBEK ANNE KARNINDA IŞIĞA CEVAP VEREBİLİR VE GÖZLERİNİ AÇIP KAPAYABİLİR. KEMİK YAPILARDA OLUŞMUŞTUR. DOĞUM BAŞLARKEN PELVİK BÖLGEDE RAHATSIZLIK HİSSİ OLABİLİR . AYAKLARDA DA ŞİŞLİK OLABİLİR. YALANCI DOĞUM SANCISI OLARAK NİTELENEN BRAXTON –HİCKS  KASILMALARI DOĞUMDAN BİR KAÇ HAFTA ÖNCE BAŞLAYABİLİR.

Mutlu KİLCİLER
Kadın Hastalıkları ve Doğum
www.mutlukilciler.com