GEBELİK

GEBELİK

GEBELİK SPERMİN OVULASYON DÖNEMİNDE OLUŞAN YUMURTAYI DÖLLEMESİ İLE OLUŞUR. DÖLLENMİŞ OLAN YUMURTA UTERUSA DOĞRU YERLEŞECEĞİ YERE DOĞRU YOL ALIR. BAŞARILI YERLEŞME GEBELİK İLE SONUÇLANIR.

YAKLAŞIK OLARAK TOPLAM GEBELİK 40 HAFTA SÜRER . GEBELİĞİ  ETKİLEYEN PEK ÇOK FAKTÖR VARDIR. GEBELİĞİN ERKEN DÖNEMDE TEŞHİS EDİLMESİ VE ANTENATAL BAKIM SAĞLIKLI GEBELİK SÜRECİ GEÇİRİP SAĞLIKLI BEBEK DOĞURMAYA KATKIDA BULUNMAKTADIR.

TÜM GEBELİK BOYUNCA HEM ANNENİN HEMDE BEBEĞİN TAKİP EDİLMESİ GEBELİĞİN SAĞLIKLI OLARAK GEÇİRİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.

 ERKEN GEBELİK ŞİKAYETLERİ

BAZI BAYANLARDA GEBELİK TESTİ YAPILMADAN ÖNCE BAZI ŞİKAYET VE BELİRTİLE SAPTANABİLİR. BAZI HASTALARDA İSE HORMON DÜZEYLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERE BAĞLI OLARAK DAHA GEÇ DÖNEMDE ŞİKAYETLER ORTAYA ÇIKABİLİR.

ADET GECİKMELERİ:  ADET GECİKMESİ GEBELİĞİN EN ÖNEMLİ BULGULARINDANDIR. (BELKİDE EN KLASİK OLANLARINDANDIR).BUNUNLA BİRLİKTE ADET GECİKMESİ EĞER ADET DÜZENSİZ İSE HER ZAMAN GEBELİK VAR ANLAMINA GELMEMEKTEDİR.

AYNI ZAMANDA GEBELİK DIŞINDA PEK ÇOK HASTALIK ADET OLAMAMAYA YADA ADET GECİKMESİNE NEDEN OLMAKTADIR.

BAŞ AĞRISI :  ERKEN GEBELİK DÖNEMİNDE BAŞ AĞRILARI SIK GÖRÜLMEKTEDİR. GENELLİKLE ARTAN HORMON DÜZEYLERİMNE BAĞLI OLARAK  VE KAN HACMİNDEKİ ARTIŞA BAĞLI OLARAK OLUŞUR. EĞER BAŞ AĞRISINDA AZALMA GÖZLENMEZ VE ÖZELLİKLE AĞRIDA ARTIŞ GÖZLENİRSE DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR.

LEKELENME TARZI KANAMALAR:  BAZI BAYANLARDA HAFİF LEKELENME YA DA KANAMA TARZINDA ŞİKAYETLER OLABİLİR. BU KANAMA SIKLIKLA YERLEŞMEYE BAĞLI OLARAK OLUŞUR. İMPLANTASYON (YERLEŞME) YAKLAŞIK DÖLLENMEDEN 1 İLE 2 HAFTA SONRA OLUŞUR.

ERKEN GEBELİK KANAMALARI AYRICA ENFEKSİAYON YA DA İRİTASYON GİBİ NİSPİ OLARAK AZ GÖRÜLEN DURUMLARA BAĞLI OLARAKTA OLUŞABİLİR. İRİTASYON KANAMASI GEBELİKTE KANLANMASI ARTAN VE HASSAS HALE GELEN SERVİKS(RAHİM AĞZI) YÜZEYİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR.

ANCAK KANAMA AYNI ZMANDA DÜŞÜK ,DIŞ GEBELİK VEYA PLASENTA PREVİA GİBİ CİDDİ GEBELİK KOMPLİKAYONLARINA İŞARET EDEBİLİR. EĞER ENDİŞE EDİYORSANIZ MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

KİLO ALIMI:   GEBELİĞİN İLK AYLARINDA YAKLAŞIK 0,5-3 KG ARASINDA KİLO ALINABİLMEKTEDİR.  KİLO ALIMI GEBELİĞİN 2.TRİMESTİR BAŞLANGICINDAN İTİBAREN BELİRGİNLEŞMEKTEDİR.

 

 

GEBELİĞE BAĞLI HİPERTANSİYON:  KAN BASINCINDA ARTIŞ YANİ HİPERTANSİYON BAZEN GEBELİKTE ORTAYA ÇIKABİLMEKTEDİR. BAZI RİSK FAKTÖRLERİ HİPERTANSİYON GELİŞİMİNE RİSKİ ARTIRMAKTADIR: 1-AŞIRI KİLOLU OLMAK

2-SİGARA İÇİMİ

3-DAHA ÖNCEDEN HİPERTANSİYON ÖYKÜSÜ YA DA AİLEDE GEBELİKTE ORTAY ÇIKAN HİPERTANSİYON ÖYKÜSÜ

MİDE YANMASI(EKŞİMESİ):  GEBELİKTE SALINAN HORMONLARA BAĞLO OLARAK MİDE VE ÖZEFAGUS ARASINDAKİ SFİNKTER GENİŞLEMESİNE BAĞLI OLARAK MİDE ASİTİ YEMEK BORUSUNA GEÇİP MİDE EKŞİMESİ YANMASINA NEDEN OLABİLİR.

GÖĞÜSLERDE DEĞİŞİKLİKLER:  GÖĞÜSLERDE OLAN DEĞİŞİMLER GEBELİKTE İLK ORTAYA ÇIKAN BULGULARDANDIR.   GEBELİK TESTİ POZİTİF OLMADAN ÖNCE GÖĞÜSLERDE HASSASİYET VE ŞİŞLİK VE AĞRI OLABİLİR. MEME BAŞLARI GENİŞLEYEBİLİR , HASSAS OLABİLİR VE AREOLA KOYULAŞABİLİR.

AKNE: ARTAN ERKEKLİK HORMONLARINA BAĞLI OLARAK ERKEN GEBELİKTE AKNE ŞİKAYETLERİ OLABİLİR. BU HRMONLAR CİLTİN YAĞLI OLMASINA YOL AÇARAK YAĞ KANALLARININ TIKANMASINA YOL AÇABİLMEKTEDİR. GEBELİĞE BAĞLI AKNE GEÇİCİ OLUP BEBEK DOĞDUKTAN SONRA GEÇMEKTDİR.

BULANTI:  KUSMA GEBELİĞİN ERKEN DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKMAKTA VE İLK 4 AYDA ORTAYA ÇIKIP SONRASINDA KAYBOLMAKTADIR. SABAH BULANTI VE KUSMALARI GEBELİĞİN İLK İŞARETLERİNDENDİR.  GEBELİĞİN ERKEN DÖNEMİNDEKİ HORMONAL DEĞİŞİMLERE BAĞLIDIR.

KALÇA AĞRISI: GEBELİK ESNASINDA KALÇA AĞRISI SIK GÖRÜLMEKTEDİR. GEBELİĞİN İLERİ HAFTALARINDA ARTMAKTADIR. ÇOK ÇEŞİTLİ NEDENLERE BAĞLI OLABİLMEKTEDİR.

1-LİGAMENTLER ÜZERİNDEKİ BASI

2-SİYATİK AĞRISI

3-POSTÜRDE DEĞİŞİKLİK.

4-UTERUS AĞIRLIĞININ ARTIŞI

DİYARE: DİYARE VE DİĞER SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARINA  SIKLIKLA RASTLANILMAKTADIR. HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER , STRESS MUHTEMEL NEDENLERDİR. EĞER İSHAL BİRKAÇ GÜNDEN FAZLA SÜRERSE DOKTOR ARANARAK SIVI KAYBI OLMADIĞINDAN EMİN OLUNMALIDIR.

KONSTİPASYON:  ERKEN GEBELİKTE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLERE BAĞLI OLARAK SİNDİRİM SİSTEMİNDE GEÇİŞ YAVAŞLAYABİLİR. BUNA BAĞLI OLARAK KONSTİPASYON OLUŞABİLİR.

KRAMPLAR: UTERUS İÇERSİNDE KASLARIN GENİŞLEMESİ VE GERİLMESİNE BAĞLI OLARAK MENSTRÜEL DÖNEMDEKİ AĞRILARA BENZER GERİLME TARZI AĞRILAR HİSSEDİLEBİLİR.KRAMPLA BERABER LEKELENME YADA KANAMA OLURSA DÜŞÜK YA DA EKTOPİK GEBELİĞE İŞARET EDEBİLİR.

SIRT AĞRISI :KASLAR ÜZERİNDE HORMONLARA BAĞLI DEĞİŞİKLİKLER VE STRESS ERKEN GEBELİKTE SIRT AĞRISININ EN ÖNEMLİ NEDENİDİR. İLERİ HAFTALARDA KİLO ARTIŞI VE AĞIRLIK MERKEZİNİN DEĞİŞİMİNE BAĞLI OLARAK SIRT AĞRISINDA ARTIŞ OLABİLİR. GEBELERİN YAKLAŞIK YARISI GEBELİK BOYUNCA SIRT AĞRISI ŞİKAYETİ BİLDİRMEKTEDİR.

ANEMİ: GEBELİK ANEMİ AÇISINDAN RİSK ALTINDADIR.  ANEMİ BAŞ DÖNMESİ VE ÇARPINTIYA NEDEN OLABİLİR. ANEMİ NEDENİ İLE PREMATÜR DOĞUM VEYA DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIĞINA NEDEN OLABİLİR.  ANTENATAL BAKIM GENELLİKLE GEBELİKTE ANEMİ YÖNÜNDEN TARAMAYIDA  İÇERMEKTEDİR.

DEPRESYON: GEBELİK BOYUNCA KADINLARDA % 14-23 ORANINDA DEPRESYON GELİŞMEKTEDİR. BİYOLOJİK YADA DUYGUSAL DEĞİŞİM BU NEDENLERE KATKIDA BULUNMAKTADIR.DEPRESİF ŞİKAYETLER MEVCUT İSE KENDİNİZ HER ZAMANKİ GİBİ İYİ HİSSETMİYORSANINZ DOKTORUNUZDAN BU KONUDA YARDIM ALMALISINIZ.

UYKUSUZLUK: UYKUSUZLUK DİĞER BİR ERKEN DÖNEM GEBELİK KOMPLİKASYONUDUR.STRESS, FİZİKSEL RAHATSIZLIK VE HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER KATKIDA BULUNMAKTADIR. DENGELİ BESLENME , DÜZENLİ UYKU ALIŞKANLIKLARI , EGZERSİZ  İYİ BİR GECE UYKUSUNA KATKIDA BULUNABİLİR.

STRESS VE GEBELİK:. GEBELİK MUTLU BİR DÖNEM OLMASINA RAĞMEN AYNI ZAMANDA STRESS KAYNAĞI BİR DÖNEMDİR. YENİ BEBEK NEDENİ İLE VÜCUTTA BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMAKTA , AYNI ZAMANDA AİLE İLİŞKİLERİ VE FİNANSAL KONULARDA DA DEĞİŞİKLİKLER OLMAKTADIR.

SONUÇ OLARAK : EĞER GEBE OLDUĞUNUZU  DÜŞÜNÜYORSANIZ SADECE BELİRTİ VE BULGULARA GÖRE GEBE OLDUĞUNUZA KARAR VERMEMELİSİNİZ. ECZANEDE SATILAN GEBELİK TESTLERİ VEYA KANDA BAKILAN GEBELİK  TESTLERİ MUHTEMEL GEBELİĞİ DOĞRULAYABİLİR. PEK ÇOK ŞİKAYET VE BULGU DİĞER HASTALIKLARDA DA ORTAYA ÇIKMAKTADIR. (PREMENSTRUEL SENDROM GİBİ)

Mutlu KİLCİLER
Kadın Hastalıkları ve Doğum
www.mutlukilciler.com